Villanybojler bekötése és üzemeltetése
Háztartásod elengedhetetlen kelléke a melegvíz. Ahogyan minden ember, úgy a te tisztálkodási tevékenységed is a melegvíz meglétén alapszik. Ami több módon is előállítható. Van ahol távhő formájában kapják az épületek, máshol átfolyós vízmelegítő állítja elő a melegvizet, ennek van gázüzemű és elektromos fajtája is. Vannak a klasszikusnak számító hőtárolós vízmelegítők, azaz köznapi néven a bojlerek amiknek szintén van gáz és elektromos üzemű típusa.
Most az utóbbiakról lesz szó, a villanybojlerről. Ha ilyen típusú készüléket szeretnél üzemeltetni otthonodban, akkor tervezéskor nemcsak a vízcsatlakozás szempontjait kell figyelembe venned, hanem a házad, lakásod villamos hálózatához való csatlakozási szempontokat is. Az emberek nagyrésze megfeledkezik arról, hogy a bojler az helyhez kötött nagyfogyasztó. Valamint arról is, hogy a biztonságos üzemeltetéshez megfelelő villamos hálózat szükséges. Egy ilyen nagyfogyasztó rákötése, csatlakoztatása egy alulméretezett áramkörre tűzveszélyes! Védővezető hiányában pedig szigorúan TILOS ÉS ÉLETVESZÉLYES üzemeltetni!
Ha szeretnéd biztonságosan és szabáyosan beüzemeltetni a villanybojlered akkor vedd fel velem a kapcsolatot!
A villanybojler szakszerű és biztonságos bekötése
A villanybojler számára is szükséges egy önálló áramkör kiépítése, hasonlóképp más helyhez kötött nagyfogyasztóhoz. Főleg ha vezérelt áram táplálja. Megszakítás nélkül kell ezt a dedikált áramkört elvezetni a lakáselosztó és a bojler csatlakoztatási pontja közt. Sem kötés, sem toldás nem lehet rajt és más fogyasztó sem üzemelhet a bojlert tápláló áramkörröl. A bekötő vezeték vagy kábel vezetőanyagának réznek kell lennie és a teljesítmény illetve a betáplálás hosszának függvényében 1.5 mm2 vagy a 2.5 mm2 keresztmetszet elegendő.
Fontos a megfelelő védelmi készülék kiválasztása. A villanybojler "ohm-os" fogyasztónak számít, ezért célszerű B karakterisztikájú áramkorlátozót választani hozzá. A bojler maximális teljesítményének függvényében kell megválasztani a túláram védelmi eszköz névleges áramát. Általában a 10 A-es megszakító elegendő hozzá. Főleg a mai korszerű kivitelekhez amiknek a teljesítménye 1.5 KW vagy 1.8 KW, de a nagy 200 literes bojlerekben sincs általában 2 KW-nál nagyobb fűtőszál.
Biztosítani kell a leválasztás lehetőségét is. A készülék javításakor, karbantartásakor esetleg cseréjekor le kell tudni választani a fix bekötéssel rendelkező eszközt a hálózatról. Azaz mind a két üzemi vezetőt meg kell tudni szakítani. Ez két pólusú vagy 1P+N típusú kismegszakítóval kivitelezhető, illetve az áramkorlátozó mellé szerelt leválasztókapcsolóval lehetséges. De egyetlen kombinált eszközzel az RCBO-val is biztosítható a hibaáramvédelem, túláramvédelem és a leválasztás. Ez az eszköz minden olyan elemet tartalmaz ami szükséges az feszültségmentesítéshez és a biztonságos üzemeltetéshez.
Nem kötelező a jelenleg érvényben levő szabályzás szerint szivárgó áram védelemmel ellátni az olyan eszközöket (pl. bojler) amik önálló áramkörrel és fix bekötéssel rendelkeznek. A dugvillával ellátott eszközöket viszont kötelező ÁVK-val védeni. Mivel az áram és a víz nem jó barátok ezért az általam szerelt és átadott hálózatokon, függetlenül attól hogy dugvillás vagy fix csatlakoztatású a bojlered, minden esetben ÁVK-val (Fi-relével) védett áramkörön lesz.
A villanybojlerek az első érintésvédelmi osztályba tartoznak, ami azt jelenti, hogy minden esetben szükséges a védővezető csatlakoztatása. Ennek elmulasztása ÉLETVESZÉLYES helyzetet teremthet. Ezek a készülékek rendelkeznek IP védettséggel is az érintésvédelmi besorolás mellett. Jó esetben IP44-es besorolásúak. A hőtárolós vízmelegítők nagyrészt, úgynevezett időszakosan nedves, párás helységben vannak elhelyezve. Így fontos, hogy az általad választott bojler IP védettség szerint körültekintően legyen megválasztva alkalmazkodva az adott hely körülményeihez, ahova telepíttetni kívánod.
Biztonságos üzemeltetés, használat
Most már láthatod, hogy az üzemeltetéshez számos műszaki feltételnek meg kell felelni. Sok balesetet okoz a régi, elavult mai szabványonak már meg nem felelő elektromos rendszer és a hibás villanybojler együttese. Biztonságot csak akkor lehet garantálni ha:
- A betápláló áramkör vezetőanyaga réz és nincs toldás, kötés rajta
- A hibaáram védelem és a túláram védelem együttesen védi az adott áramkört
- A bojler IP védettsége megfelel a telepítési környezetnek
- Megfelel a szabványban meghatározott sávkiosztásnak amennyiben zuhannyal vagy fürdőkáddal felszerelt helységben van telepítve
Amennyiben szeretnéd, hogy a te bojlered is megfeleljen ezeknek a feltételeknek és biztonságosan üzemeljen akkor vedd fel velem a kapcsolatot!
Villanybojler tisztítás, karbantartás
Az elektromos bojler vízkövesedését több tényező egyidejűsége okozza. A hálózati víz hatására megjelenő vízkő nem más mint a vízben oldott formában megtalálható ásványi anyagok kicsapódása. Magyarországon ez leggyakrabban mészkő, magnezit. Annál több vízkő képződik minél magasabb hőfokon üzemel a készülék. Néhány hónap alatt a kezdetben csak a fűtőszálon megjelenő vízkőből a bojlered alján megjelenő és felhalmozódó vizkődarabok lesznek. Ezek már nagymértékben rontják a készüléked teljesítményét és nem biztos hogy a beállított hőfokot is eléri a melegvíz hőmérséklete. Legrosszabb esetben a felgyülemlett nagymennyiségű vízkő a bojlered meghibásodását is okozhatja. Általában elég 2 évente kitisztíttatni, karbantartani de az intervallum függ a hálózati víz keménységétől is. Jelek amik a karbantartás szükségességére utalnak:
- A bojler biztonsági szelepén keresztül egyre gyakrabban csepeg a víz
- Nem olyan meleg a víz mint ahogy megszoktad
- Zavaros vagy kellemetlen szagú víz jön
- Vízmelegítés közben szokatlan, sisterő hangot ad ki a készülék
Ha ezeket tapasztalod akkor biztosan eljött az ideje egy tisztításnak, karbantartásnak.